“Ενημερώσεις μαθητών”

Δύο πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές μας και εν συνεχεία να συμμετέχουν σε αυτές ενεργά μέσω διαλόγου, την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024.

Η πρώτη αφορούσε τους μαθητές της Γ Γυμνασίου και υλοποιήθηκε από το ΤΟΜΥ Χίου και τις κυρίες Κουρτέση Κατερίνα (παιδίατρο) και Κατσάμπα – Σαμολαδά Μαρκέλλα (επισκέπτρια υγείας), οι οποίες μίλησαν στα παιδιά για τις εξαρτήσεις και συζήτησαν μαζί τους ανοιχτά, λύνοντάς τους τις όποιες απορίες τους. Η δεύτερη απευθυνόταν στους μαθητές της Α και Β τάξης και έγινε από την κυρία Κέλλυ Λουφάκη, πρωταθλήτρια ξιφασκίας με αμαξίδιο, η οποία μέσα από τη βιωματική της ομιλία τόνισε την αξία του αθλητισμού, το δικαίωμα ισότητας και σεβασμού των ανθρώπων με αναπηρία καθώς και τη σημασία του “Μπορώ”.

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Κουρτέση, Κατσαμπά και Λουφάκη και ελπίζουμε και σε μελλοντική συνεργασία μαζί τους.