“Παιχνιδοκεντρική Μάθηση από το Γ2”

Η χρήση του Game Based Learning (GBL), δηλαδή του μαθήματος που βασίζεται σε παιχνίδια, έχει αναδειχθεί ως μια από τις πιο αποτελεσματικές και διασκεδαστικές μεθόδους εκπαίδευσης, συνδυάζοντας την μάθηση με τον παιχνιδοκεντρικό χαρακτήρα, παρέχοντας στους μαθητές ένα διαδραστικό και ενδιαφέρον περιβάλλον!

Σε αυτό το πλαίσιο, οι μαθητές του Γ2, αφού ενημερώθηκαν από την εκπαιδευτικό τους, Ειρήνη Φραγκάκη για την πλατφόρμα Wordwall και τον τρόπο λειτουργίας της, δημιούργησαν ένα κουίζ για το μάθημα της Ιστορίας (Ενότητα 27:  Το κίνημα στο Γουδί). Μόνοι τους έφτιαξαν ερωτήσεις, προτείνοντας πιθανές απαντήσεις και επέλεξαν φωτογραφικό υλικό! Δεν έχετε παρά να ακολουθήσετε τον σύνδεσμο:

και να κάνετε το κουίζ, τεστάροντας παράλληλα τις γνώσεις σας! Άραγε, σε ποια θέση θα τερματίσετε;