“Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία”

Την Τετάρτη 06/03/2024 διοργανώθηκε μια πανελλήνια δράση του Δικτύου των σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης για την ημέρα κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού, με τίτλο “Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία”, από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Σε τοπικό επίπεδο συνεργάστηκαν η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η προϊσταμένη, κ. Βλυσίδου και η υπεύθυνη Σχολικών Δράσεων, κ. Μουτάφη με τον Δήμο Χίου και την Υπηρεσία Κοινωνικής Πρόνοιας. Συμμετείχαν σχολεία Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα.

Το σχολείο μας συμμετείχε με το τραγούδι της μουσικού μας κ. Τσαγκάτου, “Διαφορετικοί”. Τραγούδησε το Γ2 τμήμα του σχολείου, το οποίο συνόδευσαν η κ. Τσαγκάτου και η κ. Ζύμαρη. Στο τέλος της εκδήλωσης, μετά τις παρουσιάσεις των σχολείων, όλα τα παιδιά έσκασαν συμβολικά τα μπαλόνια τους, για να σπάσουν τη σιωπή που τροφοδοτεί τον εκφοβισμό.

Μπορείτε να ακούσετε το τραγούδι στο κανάλι μας στο youtube: