Ενημέρωση γονέων – κηδεμόνων με θέμα: “Όρια και κανόνες στην εφηβεία”

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 στα πλαίσια του άξονα αξιολόγησης “Σχέσεις σχολείου – γονέων και κηδεμόνων” οργανώθηκε από τη Διεύθυνση του σχολείου καθώς και από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Μανωλάκη Χρυσώ, Μπάτσιου Παρασκευή και Γιαννοπούλου Δήμητρα ενημέρωση γονέων – κηδεμόνων με θέμα: “Όρια και κανόνες στην εφηβεία” Εισηγήτρια ήταν η κυρία Μαρίνα Κυριάκου Κοινωνική-Κλινική Ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης Χίου την οποία ευχαριστούμε θερμά. Οι γονείς – κηδεμόνες παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση της κυρίας Κυριάκου και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση. Στόχος της δράσης, ήταν μεταξύ άλλων και η εδραίωση ενός στενού πλαισίου συνεργασίας μεταξύ καθηγητών και γονέων, η οποία θεωρείται καθοριστική για την εκπαιδευτική διαδικασία. Αποτελεί, δε, μια από τις βασικότερες προϋποθέσεις για την ομαλή και όσο το δυνατό καλύτερη αντιμετώπιση των μαθητών στο σχολικό πλαίσιο, ώστε να είναι γόνιμη η αλληλεπίδρασή τους.