Ενδοσχολική επιμόρφωση

Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Ο καθοριστικός ρόλος του εκπαιδευτικού στην ανίχνευση περιστατικών παραμέλησης και κακοποίησης παιδιών”, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 11 Δεκεμβρίου στο 2ο Γυμνάσιο Χίου. Εισηγητής ήταν ο Κοινωνικός Λειτουργός του σχολείου, κ. Παναγιώτης Αμερικάνος. Την επιμόρφωση παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλοι οι εκπαιδευτικοί. Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του άξονα Αξιολόγησης Σχολικής Μονάδας: “Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις”.

Η συγκεκριμένη επιμόρφωση είναι ένα βήμα σημαντικό για την εκπαιδευτική μας κοινότητα, προσφέροντας στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας τη δυνατότητα να κατανοούν καλύτερα τις συνέπειες του τραύματος στους μαθητές και να αναγνωρίζουν σημάδια που τυχόν εμφανίζονται. Επίσης, προσέφερε εργαλεία και τεχνικές υποστήριξης και βοήθειας στους μαθητές που την χρειάζονται. Με τις νέες αυτές γνώσεις και δεξιότητες, δίνεται δυνατότητα δημιουργίας ενός περιβάλλοντος που προάγει την ασφάλεια, την εμπιστοσύνη και την ανοιχτή επικοινωνία, με στόχο να βοηθηθούν οι μαθητές να ανακτήσουν την αυτοπεποίθησή τους και να αναπτύξουν υγιείς και θετικές σχέσεις στο σχολικό περιβάλλον.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Αμερικάνο για τις πολύτιμες γνώσεις που μας μετέδωσε.