Βράβευση της μαθήτριας του σχολείου μας Κουτσουράκη Αρτέμιδος στο διαγωνισμό της Ιεράς Μητροπόλεως

Η Ιερά Μητρόπολη Χίου, Ψαρών και Οινουσσών διοργάνωσε για τέταρτη συνεχή χρονιά φιλολογικό και καλλιτεχνικό διαγωνισμό για τον Απόστολο Παύλο με θέμα αυτή τη φορά: «?πεκδυσάμενοι τ?ν παλαι?ν ?νθρωπον σ?ν τα?ς πράξεσιν α?το? κα? ?νδυσάμενοι τ?ν νέον τ?ν ?νακαινούμενον ε?ς ?πίγνωσιν κατ? ε?κόνα το? κτίσαντος α?τόν, ?που ο?κ ?νι ?λλην κα? ?ουδα?ος, περιτομ? κα? ?κροβυστία, βάρβαρος, Σκύθης, δο?λος, ?λεύθερος, ?λλ? τ? πάντα κα? ?ν π?σι Χριστός» (μετάφραση: Πλέον εγδυθήκατε τον παλαιόν διεφθαρμένον άνθρωπον μαζί με τας πράξεις του, και αφού ενδυθήκατε τον νέον άνθρωπον, που συνεχώς ανανεούται και γίνεται καινούργιος, ώστε να προοδεύη εις την τελείαν γνώσιν του Θεού. Και γίνεται καινούργιος με το να λαμβάνη την αυτήν μορφήν προς την εικόνα του Χριστού, που τον έκτισεν. Εις αυτόν δε τον νέον άνθρωπον δεν υπάρχει διάκρισις Έλληνος και Ιουδαίου, περιτμημένου Ισραηλίτου και απερίτμητου εθνικού, βαρβάρου και Σκύθου, δούλου και ελευθέρου, αλλά και εθνικότης και καταγωγή και αξίωμα και τα πάντα, καθώς και εις πάντας τους πιστούς είναι ο Χριστός) (Κολ. 3,9-11).

Στο διαγωνισμό  συμμετείχαν  συνολικά  εβδομήντα (74) μαθήτριες και μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ και Β΄ Λυκείου Τάξεων των σχολείων της ΔΔΕ Χίου  που  πραγματεύτηκαν το θέμα με τη μορφή δοκιμίου, ποιήματος ή ζωγραφικής.

Το 2ο βραβείο στην κατηγορία της ζωγραφικής έλαβε η μαθήτρια της Β΄ τάξης του σχολείου μας Κουτσουράκη Άρτεμις.

Την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016 στις 19.00 το βράδυ στις Οινούσσες κατά τη διάρκεια του Μεγάλου Πανηγυρικού Εσπερινού της εορτής των Πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κ. Μάρκος βράβευσε εκείνους τους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν στο Διαγωνισμό. Επέδωσε, επίσης, αναμνηστικά διπλώματα σε όλα τα παιδιά, που συμμετείχαν σ? αυτόν. Στην Αίθουσα «Μαρίας Π. Λαιμού» πραγματοποιήθηκε έκθεση των έργων των μαθητών.

Τέλος, μεταξύ των μαθητών που έλαβαν αναμνηστικό δίπλωμα για τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό, και συγκεκριμένα στην κατηγορία της ζωγραφικής, ήταν και η μαθήτρια της Β΄ Τάξης του σχολείου μας Χαδούλη Καλλιόπη ? Δέσποινα.